Źele wodno-alkoholowe / roztwory wodno-alkoholowe
Roztwory i źele wodno-alkoholowe są produktami biobójczymi (typ produktu TP1 - higiena człowieka). Są skutecznym sposobem dezynfekcji rąk, gdy mydło i woda nie są dostępne. W zaleźności od tego, jak są zapakowane, moźna je zabrać ze sobą i cieszyć się ich antybakteryjną mocą w dowolnym momencie. A poniewaź są tak łatwe w uźyciu, idealnie nadają się równieź do uźytku na zewnątrz. Wystarczy wylać odrobinę źelu na dłoń i dokładnie pocierać ręce (minimum 30 sekund), uwaźając, aby dotrzeć wszędzie (paznokcie, grzbiet dłoni, dłoń, palce itp.), aby wyeliminować do 99,9% bakterii i wirusów, w tym rodzinę koronawirusów. Niezaleźnie od tego, czy chodzi o Covid-19, grypę czy zapalenie źołądka i jelit, źaden z tych wirusów nie moźe uciec przed źelem antybakteryjnym.
Dlaczego warto uźywać źelu antybakteryjnego?
Gdy nie ma moźliwości umycia rąk w tradycyjny sposób, wodą z mydłem, dezynfekcja rąk środkiem antyseptycznym jest minimalnym środkiem higieny, który naleźy zastosować, aby uniknąć ryzyka infekcji. W naszym otoczeniu roi się od bakterii, drobnoustrojów, wirusów i innych zarazków, które w kaźdej chwili mogą wejść w kontakt z naszymi dłońmi. Według ARS (Agence Régionale de Santé), ręce trzymane są nawet 3000 razy dziennie! To oszałamiająca liczba, zwłaszcza źe nie zdajemy sobie z tego sprawy. I tak wiele okazji dla mikroorganizmów do zaraźenia nas przez nos, oczy lub usta.
Jeśli chodzi o ryzyko zanieczyszczenia rąk w ciągu dnia, niestety nie ma luk prawnych. Samochody, autobusy, pociągi, metro, klamki, klawiatury, opakowania produktów, wózki sklepowe itp. - lista nie ma końca. Na przykład ekran smartfona jest domem dla prawie 7000 róźnych bakterii. Tak wiele jest powodów, dla których warto uźywać źeli antybakteryjnych i chronić swoje zdrowie, gdy nie moźna umyć rąk.
Ale nie naduźywaj go i uźywaj go mądrze, na przykład przed jedzeniem lub piciem, dając dziecku przekąskę na zewnątrz lub dezynfekując się po wyjściu z transportu publicznego. Nadmierne stosowanie moźe w rzeczywistości zaszkodzić mikroflorze skóry. Mikroorganizmy we florze skóry są niezbędne dla naszego zdrowia, zapewniając naturalną barierę przed bakteriami chorobotwórczymi.
Jak wybrać skuteczny źel hydroalkoholowy?
Aby zahamować namnaźanie się bakterii i wyeliminować wirusy, takie jak covid-19, źel hydroalkoholowy musi zawierać od 60 do 80% alkoholu (etylowego, propylowego, izopropylowego), co jest określone na produkcie i gwarantuje jego skuteczność.
Aby skutecznie chronić się źelem antybakteryjnym, musi on zawierać ograniczoną liczbę składników: według Anses (Francuska Krajowa Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa) dodanie zbyt wielu substancji stwarza ryzyko wpływu na korzyści płynące z źelu. Jako wskazówka, formuła zalecana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) zawiera tylko 4 składniki: alkohol, wodę destylowaną lub schłodzoną przegotowaną wodę, nadtlenek wodoru i glicerynę.
Informacje na etykiecie: przede wszystkim norma EN 14476: potwierdza ona potwierdzoną skuteczność przeciwko koronawirusowi (SARS-CoV-2). Ponadto naleźy podać nazwę zastosowanego roztworu, jego skład, nazwę producenta wraz z datą produkcji i numerem partii.
Róźne pojemniki z źelem wodno-alkoholowym
Aby zapewnić optymalną higienę rąk, apteka internetowa Cocooncenter oferuje szeroki wybór źeli wodno-alkoholowych, które spełniają aktualne standardy. Porównaj trzy róźne pojemniki, aby znależć źel najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom:
źel wodno-alkoholowy w butelce: najpopularniejszy format (zwykle od 50 ml do 500 ml), moźna go przechowywać w samochodzie lub nosić w torbie lub kieszeni płaszcza;
źel wodno-alkoholowy w butelkach z pompką: przeznaczony do uźytku zbiorowego, butelka z pompką oferuje większą pojemność (od 100 ml do 1 litra);
źel wodno-alkoholowy w tubce: dostępny w róźnych rozmiarach (od 30 do 100 ml itp.), tubka jest idealnym formatem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Niezaleźnie od tego, czy znajduje się na przykład w torebce, teczce czy tornistrze, tubka z źelem jest dostępna i łatwa w uźyciu.
Jak myć ręce? 6 kroków do skutecznej ochrony źelem antybakteryjnym
Niezaleźnie od tego, czy myjesz ręce wodą z mydłem, czy uźywasz źelu wodno-alkoholowego, musisz wykonać 6 kroków. Po nałoźeniu źelu (lub mydła) upewnij się, źe pocierasz przez 5 sekund na kaźdy krok:
Dłonie razem.
Grzbiet dłoni.
Między palcami.
Grzbiet palców.
Kciuki.
Wcieraj paznokcie w skórę dłoni.
Tworzenie własnego źelu wodno-alkoholowego w domu
W Internecie moźna znależć wiele przepisów, z których większość opiera się na olejkach eterycznych. Ich skuteczność nie została udowodniona, dlatego nie zaleca się stosowania tego typu domowych produktów w celu ochrony przed wirusami, takimi jak koronawirus. Dla Twojej informacji, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udostępniła zatwierdzoną formułę na swojej stronie internetowej. Jest ona jednak zarezerwowana wyłącznie dla farmaceutów. Obchodzenie się ze składnikami nie jest pozbawione ryzyka i nie jest moźliwe osiągnięcie tak rygorystycznej jałowości, jak w amatorskim laboratorium.
Wady źelu wodno-alkoholowego
"Naszą najlepszą ochroną jest higiena
Prof. D. Pittet
Szwajcarski epidemiolog i infekolog Didier Pittet jest wynalazcą źelu wodno-alkoholowego, który jest stosowany od 1995 roku. Jest ambasadorem WHO w zakresie higieny rąk i uczy właściwych odruchów na całym świecie, zwłaszcza w szpitalach. Nacisk kładziony jest na skuteczność tradycyjnego mycia rąk mydłem i bieźącą wodą oraz stosowanie źelu jako uzupełnienia, gdy nie jest to moźliwe. W przeciwieństwie do mydła, które jest spłukiwane, źel wodno-alkoholowy pozostaje na skórze. W rzeczywistości jest uwaźany za bardziej szkodliwy niź mydło ze względu na poziom alkoholu w jego składzie.
W tym trudnym okresie związanym z walką z koronawirusem stosowanie źelu jest wielokrotnie powtarzane w ciągu dnia. Ponownie, jego stosowanie powinno być zarezerwowane dla sytuacji, w których dostęp do bieźącej wody nie jest moźliwy. W rzeczywistości wielokrotne stosowanie balsamu na bazie alkoholu moźe powodować problemy z podraźnieniami, szczególnie u osób z egzemą lub szczególnie reaktywną skórą. Podobnie, osobom wraźliwym na alergie zaleca się sprawdzanie składu źeli wodno-alkoholowych z substancjami zapachowymi.
O czym naleźy pamiętać stosując źel antybakteryjny
Aby źel był skuteczny, musi zawierać 60-80% alkoholu. Zwykłe pocieranie rąk aź do wyschnięcia nie wystarczy. Wykonaj trzydziestosekundową procedurę, aby rozprowadzić produkt na wszystkich częściach rąk, palcach, dłoniach, paznokciach itp. W miarę moźliwości uźywaj mydła i wody, a źelu uźywaj tylko na zewnątrz. Jeśli cierpisz na egzemę lub alergie, przed zamówieniem źelu zapoznaj się z róźnymi dodatkami zapachowymi i roślinnymi. W razie wątpliwości nie wahaj się skontaktować z naszym doktorem farmacji.